| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Trafikklassificering | Ja |
| ARP-inspektion | Ja |
| Systemhändelselogg | Ja |
| MIB stödd | SNMP MIB |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar | 24 |
| Antal Combo SFP-portar | 4 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP |
| Konsolport | RS-232 |
| Typ av minneskort | SD, SDHC |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Nej |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Portspegling | Ja |
| Full duplex | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Ethernet Ring Protection Switching (ERPS) | Ja |
| Fast leave | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| VLAN-funktioner | Private VLAN, Voice VLAN, Tagged VLAN, Protocol-based VLAN, Port-based VLAN |
| Antal VLAN | 4094 |
| Fiber Ethernet-kablar teknik | 100BASE-X, 1000BASE-X |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Switch kapacitet | 56 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 41,7 Mpps |
| Latens (10-100 Mbps) | 8,6 ps |
| Latens (1 Gbps) | 4,3 ps |
| Statisk routning | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 10000 |
| DHCP-funktioner | DHCP snooping, DHCP client |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Kryptering/säkerhet | 3DES, AES, MD5, PEAP, RSA, SHA-1, SHA-2, SSH, SSH-2, SSL/TLS, TTLS |
| MAC-adressfiltrering | Ja |
| SSH / SSL-stöd | Ja |
| Loopskydd | Ja |
| BPDU-filtrering/-skydd | Ja |
| Autentisering | MAC-baserad auktorisering, Portbaserad auktorisering, Webbaserad autentisering |
| Root-skydd | Ja |
| Lösenordsskydd | Ja |
| Autentiseringstyp | AAA, IEEE 802.1x, Network Access Control (NAC), RADIUS |
| Neighbor discovery snooping | Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Router-protokoll | RIP, RIP-2 |
| Rackmontering | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktens färg | Grå |
| LED-indikatorer | Ja |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Ursprungsland | Kina |
| Säkerhet | EN60950-1 (TUV), UL 60950- 1(cULus), EN60825-1 |
| Certifiering | FCC Class A, EN55022 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, VCCI Class A, CISPR Class A |
| Minnestyp | DDR-SDRAM |
| Internminne | 512 MB |
| Flashminne | 64 MB |
| Ljudnivå Lc IEC | 34 dB |
| Telnet | Ja |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Ingående ström | 2.4 A |
| Strömförbrukning (max) | 26 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -25 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3000 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 4000 m |
| Värmeavgivning | 89 BTU/h |
| Bredd | 341 mm |
| Djup | 231 mm |
| Höjd | 44 mm |
| Vikt | 2,4 kg |
| Typer av nätkontakter som ingår | UK |
| Förpackningens bredd | 430 mm |
| Låddjup | 360 mm |
| Höjd | 150 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 4 kg |