| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Trafikklassificering | Ja |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 48 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Fast Ethernet (10/100) |
| Antal Fast Ethernet (koppar) portar | 48 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal SFP-modulplatser | 4 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP |
| Konsolport | RJ-45 |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Nej |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| Portspegling | Ja |
| IP-routning | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Sökning efter aktiv länk | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| VLAN-funktioner | Private VLAN |
| Fiber Ethernet-kablar teknik | 100BASE-X, 1000BASE-X |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Switch kapacitet | 17,6 Gbit/s |
| Genomströmning | 13,09 Mpps |
| Antalet köer | 8 |
| Antal statiska rutter | 16 |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 10000 |
| DHCP-funktioner | DHCP client |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Kryptering/säkerhet | SNMP, SSH, SSL/TLS |
| Statisk portsäkerhet | Ja |
| SSH / SSL-stöd | Ja |
| Loopskydd | Ja |
| BPDU-filtrering/-skydd | Ja |
| Autentisering | MAC-baserad auktorisering, Portbaserad auktorisering, Webbaserad autentisering |
| Multicast-stöd | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP v1, v2c, v3 |
| Stöd för nätverksprotokoll | HTTPS, HTTP |
| Rackmontering | Ja |
| Produktens färg | Grå |
| Säkerhet | UL 60950-1 Ed2, C22.2 NO.60950-1, EN 60950-1 Ed2, IEC60950-1 Ed.2, EN60950-1. |
| Minnestyp | DDR2-SDRAM |
| Internminne | 512 MB |
| Flashminne | 128 MB |
| Ljudnivå Lc IEC | 36 dB |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Strömförbrukning (max) | 540 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 48 |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 375 W |
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m |
| Värmeavgivning | 210 BTU/h |
| Bredd | 440 mm |
| Djup | 345 mm |
| Höjd | 43,2 mm |
| Vikt | 5,4 kg |
| Vikt inkl. förpackning | 8,2 kg |
| Certifiering | FCC part15 B, EN55022 Class A, CISPR22:2006, VCCI Class A, C-Tick, EN 55024, CE, cULus, TUV |