| Switch typ | hanterad |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| MIB stödd | RFC 1213 MIB-II, RFC 1215 TRAP MIB, RFC 1493 Bridge MIB, RFC 2863, RFC 1643, RFC 2618 RMON, RFC 2674 IEEE 802.1Q, RFC 2096 IP |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 8 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar | 10 |
| Antal Combo SFP-portar | 2 |
| Fiberportar kvantitet | 2 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP |
| Konsolport | RJ-45 |
| Strömanslutning | DC-in-uttag |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Nej |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Portspegling | Ja |
| Full duplex | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Överföringsbegränsning | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| Fiber Ethernet-kablar teknik | 100BASE-FX, 1000BASE‑LX, 1000BASE‑SX |
| Fibertyp | Flerläge |
| Adresstabellstorlek | 8000 poster |
| Switch kapacitet | 20 Gbit/s |
| Genomströmning | 14,88 Mpps |
| DHCP-funktioner | DHCP client, DHCP server |
| IGMP-snooping | Ja |
| MAC-adressfiltrering | Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Produktens färg | Grön, Grå |
| Internminne | 64 MB |
| Flashminne | 16 MB |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Strömförbrukning (vanlig) | 13,58 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 75 W |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -25 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m |
| Bredd | 330 mm |
| Djup | 200 mm |
| Höjd | 44 mm |
| Vikt | 1,9 kg |
| Certifiering | RoHS
Eu-RoHS
China RoHS
WEEE |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |