| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Systemhändelselogg | Ja |
| MIB stödd | RFC1212, RFC1213, RFC1227, RFC1239, RFC1724, RFC2011, RFC2012, RFC2013, RFC2096, RFC3418, RFC3621, RFC3636, RFC2819, RFC2863 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP+-modulplatser | 4 |
| Konsolport | RJ-45 |
| Strömanslutning | DC-in-uttag |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G stöd | Nej |
| Portspegling | Ja |
| Full duplex | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| Antal VLAN | 4094 |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Switch kapacitet | 128 Gbit/s |
| Genomströmning | 95,2 Mpps |
| Latens (10-100 Mbps) | 14,4 ps |
| Latens (1 Gbps) | 4,4 ps |
| Latens (10 Gbps) | 3,1 ps |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| DHCP-funktioner | DHCP server, DHCP client |
| IGMP-snooping | Ja |
| Kryptering/säkerhet | EAP-TTLS, MD5, PEAP, SSL/TLS |
| Multicast-stöd | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP, MLD |
| Datalänk Protokoll | LLDP |
| Stöd för nätverksprotokoll | IGMP |
| Rackmontering | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktens färg | Grå |
| LED-indikatorer | Ja |
| Säkerhet | UL60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-03, EN60950-1, EN60825-1, AS/NZS 60950.1 |
| Certifiering | UL, cUL, TUV |
| Strömförbrukning (vanlig) | 52 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -25 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m |
| Värmeavgivning | 177 BTU/h |
| Bredd | 440 mm |
| Djup | 325 mm |
| Höjd | 44 mm |
| Vikt | 4,2 kg |